MIC5213-2.8YC5
Part number
MIC5213-2.8YC5
Manufacturer
Micrel Inc.
Description
IC REG LINEAR 2.8V 80MA SC-70-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 993
Quantity
Price
Total price
993
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
80mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Input (Max)
16V
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 80mA
Current - Supply (Max)
3 mA
Current - Quiescent (Iq)
750 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3