MIC49300-1.5WR
Part number
MIC49300-1.5WR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 1.5V 3A S-PAK-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 59
Quantity
Price
Total price
59
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Output
3A
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Package / Case
SPAK-5 (5 Leads + Tab)
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 3A
Supplier Device Package
S-PAK-5
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3