MIC47100-0.8YML
Part number
MIC47100-0.8YML
Manufacturer
Micrel Inc.
Description
IC REG LINEAR 0.8V 1A 8-MLF
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 243
Quantity
Price
Total price
243
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
500 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Input (Max)
3.6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.8V
Current - Supply (Max)
500 µA
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Supplier Device Package
8-MLF® (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 1A
PSRR
80dB ~ 45dB (1kHz ~ 500kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3