MIC37101-2.1YM
Part number
MIC37101-2.1YM
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 2.1V 1A 8-SOIC
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 247
Quantity
Price
Total price
247
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SOIC
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.1V
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3