MCT1117C-1.8-TP
Part number
MCT1117C-1.8-TP
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223
Inventory
base.lang_mini : 2500
Voltage - Input (Max)
30V
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Current - Output
1A
Protection Features
Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Operating Temperature
-20°C ~ 125°C (TJ)
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 1A
PSRR
60dB ~ 62dB (120Hz ~ 1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3