MCT1117B-3.3-TP
Part number
MCT1117B-3.3-TP
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Current - Output
1A
Current - Supply (Max)
10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
15V
PSRR
75dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C (TJ)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3