MCT1117B-2.5-TP
Part number
MCT1117B-2.5-TP
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT-223
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Current - Output
1A
Current - Supply (Max)
10 mA
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Protection Features
Voltage - Input (Max)
15V
PSRR
75dB (120Hz)
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C (TJ)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3