MCP1804T-J002I/DB
Part number
MCP1804T-J002I/DB
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LIN 18V 150MA SOT-223-3
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
18V
Voltage - Input (Max)
28V
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
PSRR
50dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.85V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3