MCA1117C-2.5-TP
Part number
MCA1117C-2.5-TP
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA SOT89
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Protection Features
Voltage - Input (Max)
15V
Current - Output
800mA
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C (TJ)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 800mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3