MCA1117C-1.8-TP
Part number
MCA1117C-1.8-TP
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Description
IC REG LINEAR 1.8V 800MA SOT89
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 50000
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Package / Case
TO-243AA
Protection Features
Voltage - Input (Max)
15V
Supplier Device Package
SOT-89
Current - Output
800mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C (TJ)
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 800mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3