MC78M12CDT-TP
Part number
MC78M12CDT-TP
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 2500
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Operating Temperature
0°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
PSRR
55dB (120Hz)
Current - Output
500mA
Supplier Device Package
DPAK
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage Dropout (Max)
2V @ 350mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3