MC6331-3.3-TP
Part number
MC6331-3.3-TP
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Description
IC REG LIN 3.3V 300MA SOT23-5L
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
18V
Current - Output
300mA
PSRR
80dB ~ 45dB (100Hz ~ 100kHz)
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Supplier Device Package
SOT-23-5L
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3