MC6230-1.2-TP
Part number
MC6230-1.2-TP
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Description
IC REG LIN 1.2V 300MA SOT23-5L
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 30000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)
10 µA
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Output
300mA
Protection Features
Over Current, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
7V
Supplier Device Package
SOT-23-5L
PSRR
65dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3