MC6225-2.5-TP
Part number
MC6225-2.5-TP
Description
IC REG LIN 2.5V 500MA SOT23-5L
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
500mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-23-5L
PSRR
80dB ~ 75dB (100Hz ~ 10kHz)
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3