MC6225-1.8-TP
Part number
MC6225-1.8-TP
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Description
IC REG LIN 1.8V 500MA SOT23-5L
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 30000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Output
500mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Quiescent (Iq)
100 µA
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-23-5L
PSRR
80dB ~ 75dB (100Hz ~ 10kHz)
Protection Features
Over Current, Short Circuit, Transient Voltage
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3