MAX8878EUK48-T
Part number
MAX8878EUK48-T
Description
IC REG LINEAR 4.8V 150MA SOT23-5
Inventory
base.lang_mini : 213
Total price
213
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.8V
Voltage Dropout (Max)
0.165V @ 150mA (Typ)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3