MAX8877EUK26+
Part number
MAX8877EUK26+
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description
IC REG LINEAR 2.6V 150MA SOT23-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 283
Quantity
Price
Total price
283
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Control Features
Enable
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.6V
Voltage - Input (Max)
6.5V
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Current - Supply (Max)
100 µA
Voltage Dropout (Max)
0.165V @ 150mA (Typ)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3