MAX6473TA15AD3
Part number
MAX6473TA15AD3
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Description
IC REG LIN POS ADJ 300MA 8-TDFN
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 108
Quantity
Price
Total price
108
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Adjustable (Fixed)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Voltage - Output (Max)
5.5V
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
8-TDFN (3x3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V (1.5V)
Current - Quiescent (Iq)
136 µA
Current - Supply (Max)
96 µA
Control Features
Manual Reset, Reset, Shutdown
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3