MAQ5300-2.85YML-TRVAO
Part number
MAQ5300-2.85YML-TRVAO
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 6-DFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 0
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq)
120 µA
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Grade
Automotive
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Qualification
AEC-Q100
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Package / Case
6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
PSRR
65dB ~ 42dB (1kHz ~ 20kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3