LT3060MPTS8-3.3#TR
Part number
LT3060MPTS8-3.3#TR
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Linear Technology
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA TSOT-23-8
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 44
Quantity
Price
Total price
44
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Output
100mA
PSRR
70dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Current - Quiescent (Iq)
80 µA
Control Features
Enable, Soft Start
Current - Supply (Max)
4 mA
Voltage - Input (Max)
45V
Supplier Device Package
TSOT-23-8
Package / Case
SOT-23-8 Thin, TSOT-23-8
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3