LT3020IDD-1.2#PBF
Part number
LT3020IDD-1.2#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 8-DFN
Inventory
base.lang_mini : 100
Total price
100
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
100mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
PSRR
60dB (120Hz)
Voltage - Input (Max)
10V
Supplier Device Package
8-DFN (3x3)
Package / Case
8-WFDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.285V @ 100mA
Current - Supply (Max)
3.5 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3