LT3020EMS8-1.2
Part number
LT3020EMS8-1.2
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Linear Technology
Description
IC REG LINEAR 1.2V 100MA 8-MSOP
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 94
Quantity
Price
Total price
94
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
100mA
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
PSRR
60dB (120Hz)
Voltage - Input (Max)
10V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Voltage Dropout (Max)
0.285V @ 100mA
Current - Supply (Max)
3.5 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3