LT3015EQ-12#PBF
Part number
LT3015EQ-12#PBF
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Linear Technology
Description
IC REG LINEAR -12V 1.5A DDPAK-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 61
Quantity
Price
Total price
61
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Control Features
Enable
Current - Output
1.5A
Output Configuration
Negative
Voltage - Output (Min/Fixed)
-12V
Voltage - Input (Max)
-30V
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Supplier Device Package
DDPAK-5
PSRR
53dB (120Hz)
Current - Supply (Max)
70 mA
Current - Quiescent (Iq)
2.4 mA
Voltage Dropout (Max)
0.68V @ 1.5A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3