LT1965EMS8E-2.5
Part number
LT1965EMS8E-2.5
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LIN 2.5V 1.1A 8-MSOP-EP
Encapsulation
Tube
Inventory
base.lang_mini : 0
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Supply (Max)
40 mA
PSRR
75dB (120Hz)
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Current - Output
1.1A
Supplier Device Package
8-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.49V @ 1.1A
Current - Quiescent (Iq)
1.1 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3