LT1963AES8-3.3
Part number
LT1963AES8-3.3
Manufacturer
Linear Technology
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 8-SO
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 67
Quantity
Price
Total price
67
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SO
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1.5A
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
PSRR
63dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max)
120 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3