LT1963AEQ-1.5
Part number
LT1963AEQ-1.5
Manufacturer
Linear Technology
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A DDPAK-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 41
Quantity
Price
Total price
41
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1.5A
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR
63dB (120Hz)
Supplier Device Package
DDPAK-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A
Current - Supply (Max)
120 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3