LT1962EMS8-1.5#TRMPBF
Part number
LT1962EMS8-1.5#TRMPBF
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA 8-MSOP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
300mA
PSRR
65dB (120Hz)
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Current - Supply (Max)
12 mA
Current - Quiescent (Iq)
75 µA
Voltage Dropout (Max)
0.43V @ 300mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Reverse Polarity
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3