LT1764AEFE-3.3
Part number
LT1764AEFE-3.3
Description
IC REG LIN 3.3V 3A 16-TSSOP-EP
Inventory
base.lang_mini : 52
Total price
52
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Input (Max)
20V
Voltage - Output (Max)
Current - Output
3A
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR
63dB (120Hz)
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package
16-TSSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.66V @ 3A
Current - Supply (Max)
200 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3