LT1585CT-3.45#PBF
Part number
LT1585CT-3.45#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.45V 4.6A TO220-3
Inventory
base.lang_mini : 41
Total price
41
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Control Features
Supplier Device Package
TO-220-3
PSRR
72dB (120Hz)
Operating Temperature
0°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.45V
Current - Output
4.6A
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 7A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3