LT1129IT-3.3#PBF
Part number
LT1129IT-3.3#PBF
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Linear Technology
Description
IC REG LINEAR 3.3V 700MA TO220-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 58
Quantity
Price
Total price
58
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
TO-220-5
Package / Case
TO-220-5
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
30V
Control Features
Enable
PSRR
64dB (120Hz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 700mA
Current - Output
700mA
Current - Supply (Max)
90 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3