LSP78L15AATB
Part number
LSP78L15AATB
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA SOT89-3
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Voltage - Input (Max)
30V
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Package / Case
TO-243AA
Supplier Device Package
SOT-89-3
PSRR
39dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
1.8V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3