LP5952LC-1.3/NOPB
Part number
LP5952LC-1.3/NOPB
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 1.3V 350MA 6-USON
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 773
Quantity
Price
Total price
773
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Control Features
Enable
Current - Quiescent (Iq)
28 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.3V
Current - Output
350mA
Package / Case
6-UFDFN
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Supply (Max)
100 µA
Voltage - Input (Max)
4.5V
PSRR
80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package
6-USON (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 350mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3