LP591209MDRVREP
Part number
LP591209MDRVREP
Description
IC REG LINEAR 0.9V 500MA 6-WSON
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Current - Output
500mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Current - Supply (Max)
600 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.9V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
PSRR
65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3