LP5907UVX1.825-S
Part number
LP5907UVX1.825-S
Description
IC REG LIN 1.825V 250MA 4-DSBGA
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Grade
Automotive
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
250mA
Qualification
AEC-Q100
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Supplier Device Package
4-DSBGA
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 250mA
Package / Case
4-XFBGA, DSBGA
Current - Supply (Max)
425 µA
PSRR
90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.825V
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3