LP3988IMFX-2.5/NOPB
Part number
LP3988IMFX-2.5/NOPB
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Inventory
base.lang_mini : 773
Quantity
Price
Total price
773
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq)
120 µA
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Input (Max)
6V
Control Features
Enable, Power Good
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 150mA
Current - Supply (Max)
200 µA
PSRR
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3