LP3985IM5X-3.3/E7002288
Part number
LP3985IM5X-3.3/E7002288
Description
IC REG LINEAR 3.3V 550MA SOT23-5
Inventory
base.lang_mini : 0
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 150mA
PSRR
50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Current - Supply (Max)
200 µA
Current - Output
550mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3