LP3965ES-18-AU
Part number
LP3965ES-18-AU
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO263
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Current - Supply (Max)
15 mA
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.55V @ 1.5A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3