LP38690DTX-1.8/NOPB
Part number
LP38690DTX-1.8/NOPB
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A TO252-3
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 263
Quantity
Price
Total price
263
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
PSRR
55dB (120Hz)
Voltage - Input (Max)
10V
Current - Output
1A
Protection Features
Over Temperature
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Current - Supply (Max)
100 µA
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Voltage Dropout (Max)
1.6V @ 1A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3