LP2989ILDX-3.3/S5000796
Part number
LP2989ILDX-3.3/S5000796
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-WSON
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
16V
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Voltage Dropout (Max)
0.65V @ 500mA
Supplier Device Package
8-WSON (4x4)
Package / Case
8-WDFN Exposed Pad
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3