LP2985IM5X-3.3/S5001421
Part number
LP2985IM5X-3.3/S5001421
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SOT23-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
16V
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 150mA
PSRR
78dB ~ 45dB (1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3