LP2985AIM5X-3.6/M3
Part number
LP2985AIM5X-3.6/M3
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT23-5
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
150mA
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage - Input (Max)
16V
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Supply (Max)
2 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Voltage Dropout (Max)
0.575V @ 150mA
PSRR
78dB ~ 45dB (1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3