LP2982IM5X-3.3/NOPB
Part number
LP2982IM5X-3.3/NOPB
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
National Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT23-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 550
Quantity
Price
Total price
550
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
50mA
Voltage - Input (Max)
16V
Current - Quiescent (Iq)
95 µA
PSRR
45dB (1kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.33V @ 80mA
Current - Supply (Max)
1.4 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3