LP2981SF5-3.3
Part number
LP2981SF5-3.3
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
TAEJIN
Description
IC REG LIN 3.3V 100MA SOT23-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
100mA
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Input (Max)
16V
PSRR
75dB (100Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.14V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq)
0.6 mA
Supplier Device Package
SOT-23-5L
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3