LP2981IM5X-36C
Part number
LP2981IM5X-36C
Description
IC REG LINEAR 3.6V 100MA SOT23-5
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
100mA
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
16V
PSRR
63dB (1kHz)
Current - Supply (Max)
1.7 mA
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Voltage Dropout (Max)
0.375V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3