LM9071SX/S5000467
Part number
LM9071SX/S5000467
Description
IC REG LINEAR 5V 250MA TO263
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Input (Max)
26V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-5)
Current - Quiescent (Iq)
4 mA
Current - Output
250mA
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 250mA
Control Features
Enable, Reset
Current - Supply (Max)
50 mA
Protection Features
Load Dump, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3