LM79L12TA
Part number
LM79L12TA
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
TAEJIN
Description
IC REG LINEAR -12V 100MA TO92-3
Encapsulation
Tape & Box (TB)
Inventory
base.lang_mini : 2000
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Grade
Qualification
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Negative
Voltage - Output (Min/Fixed)
-12V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Voltage - Input (Max)
-27V
PSRR
42dB (120Hz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3