LM78L18TA
Part number
LM78L18TA
Description
IC REG LINEAR 18V 100MA TO92-3
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
100mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
18V
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Voltage - Input (Max)
33V
PSRR
36dB (120Hz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3