LM2951D-3.3
Part number
LM2951D-3.3
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
TAEJIN
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8-SOP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2500
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Grade
Qualification
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
30V
Current - Output
100mA
Current - Quiescent (Iq)
120 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOP
Current - Supply (Max)
12 mA
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3