LM2950G-3.3
Part number
LM2950G-3.3
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
TAEJIN
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 100
Quantity
Price
Total price
100
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Grade
Qualification
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device Package
TO-92
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
30V
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Supply (Max)
12 mA
Voltage Dropout (Max)
0.38V @ 100mA
Current - Quiescent (Iq)
0.075 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3