LM2937ESX-5.0/E5000842
Part number
LM2937ESX-5.0/E5000842
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA TO263
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Voltage - Input (Max)
26V
Current - Output
500mA
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Current - Supply (Max)
20 mA
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage Dropout (Max)
1V @ 500mA
Protection Features
Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3